Elhatároztam, hogy az eddig sem motivációmentes kerékpározásomba, túrázásaimba, kirándulásaimba egy új “elemet” csempészek. Elkezdem az utamba kerülő kőkereszteket dokumentálni, lefotózni, összegyűjten őket, esetleg történetüket megismerni. Nem teljesen önálló az ötlet, a misztikum, a történeteket sugalló építmények, a történelmi építmények mindig is izgatták a fantáziámat, de a végső elhatározást Steinherr Józsi túrakerékpáros barátom adta, aki mesélt erről pár mondtatban a közös túránk során. Akkor még nem is ért meg bennem ez a gondolat, de az országuti kerékpározás és a túrakerékpározás mellett elkezdtem a gravel kerékpáromat építeni, és elmentem első utamra vele, terepre. Akkor mentem el az mellett a kőkereszt mellett, ami mellett ezerszer elmentem már. Megálltam, megnéztem, lefényképeztem. Valami megfogott benne, talán az, hogy az ég felé nézett, talán eszembe jutottak Józsi szavai: “minden kereszt mögött van egy történet, miért állították”. Nem tudom pontosan, de egyértelműsödött bennem, hogy összegyűjtöm a környékemen lévőket. Ez semmivel nem jelent több feladatot, ugyanakkor valamelyest mégis többet ad ez nekem.
Szeretném megkérni azokat az embereket, akik olvassák majd a honalpomon ezt a részt, és ráismernek valamelyik kőkeresztre olyan szempontból, hogy ahhoz valamilyen nagyon távoli rokoni szállal kapcsolódik, esetleg tudja ki és mikor állított az feltétlen írja meg nekem a honlapomon is elérhető címeim valamelyikén, szeretném dokumentálni.
Mindegyik feszületen szinte rajta van az INRI felirat, ennek a jelentése a következő: “IESVS·NASARENVS·REX·IVDÆORVM (Iesus Nasarenus Rex Iudaeorum – Názáreti/Nazoreus/Nazireus Jézus a zsidók/júdeaiak királya”, amely Pilatus ítélete, a kivégzett bűne, a keresztre feszített Jézus bűne volt. Későbbi ábrázoláskon már helytakarékosság miatt csak az INRI felirat jelenik meg.
Az eddig általam lefotózott keresztek listája ide kattintva elérhető.
A kereszt pontos helye a kép lementésével a fileadatokra kattintva elérhető, térképpel.